Albert Krisztina doktori értekezésének vitája

2023.02.10.
Albert Krisztina doktori értekezésének vitája

Szeretnénk megosztani a jó hírt, miszerint

Albert Krisztina

A lépték kérdése a világörökségi helyszínek kezelésének esetében: nemzeti vagy helyi? A Tokaji és a Champagne borvidék példája című,

co-tutelle-ben írt PhD disszertációjának nyilvános, francia nyelvű vitájára
2023. február 20-án (hétfőn) 14 órakor kerül sor.

Az Atelier és az Université Paris 8 közös doktoranduszának kutatása abból a megfigyelésből indul ki, hogy az elmúlt 20 évben folyamatosan nő a borvidékek száma az UNESCO világörökségi listáján. A jól csengő címmel büszkélkedhet már az egyébként is nevezetes Bordeaux, Champagne, Burgundia, valamint Piemonte, Prosecco és Tokaj-Hegyalja. A világörökségi helyszínek jelenlegi listája így azt az óvilág és az újvilág közötti szakadékot is reprezentálja, ami az utóbbi évtizedekben meghatározza a világ borkereskedelmét. Az újvilági borokkal szemben vívott versenyben az európai borvidékek szereplői igyekeznek megkülönböztetni magukat, a borkészítés környezeti, építészeti, társadalmi, geológiai és technikai fejlődéstörténetére helyezve a hangsúlyt. Az empirikus megközelítésű disszertációban a doktorandusz két ikonikus európai bor, a champagne-i perzsgő és a tokaji aszú vidékének örökségesedését mutatja be a világörökségi címre történt felterjesztéstől az UNESCO védelmét (és rangját) élvező borászati zóna kialakításáig. Disszertációjában Albert Krisztina azokra a hasonlóságokra mutat rá, amelyeket a champagne-i pezsgő és a tokaji aszú szimbolikus, voltaképpen nemzeti jelentősége és ünnepekkel összfonódó reprezentációja mutat annak ellenére, hogy történetük gyökeresen más keretek között alakult a századok során.

HELYSZÍN: Université Paris 8, Maison de Recherche, Salle A2-201 (2 Rue de la Liberté, 93200 Saint-Denis)

A bírálóbizottság további tagjai:

Dr. Czoch Gábor (ELTE)
Dr. Claire Delfosse (Université de Lyon 2)
Dr. Fejérdy Tamás (BME)
Dr. Monique Poulot (Université Paris Nanterre)

A disszertáció témavezetői:

Dr. Sonkoly Gábor (ELTE)
Dr. François Legouy (Université Paris 8)

[A védésre szóló hivatalos meghívó itt érhető el.]