Magyarország: komp-ország Kelet és Nyugat között

2023.10.11.
Magyarország: komp-ország Kelet és Nyugat között
A Francia Intézet és a Magyarországi Francia Nagykövetség "Magyarország: komp-ország Kelet és Nyugat között" című közös szimpóziumán Czoch Gábor tanszékvezető, egyetemi docens, Tarafás Imre egyetemi tanársegéd és Eszik Veronika tart előadást az Atelier Interdiszciplináris Történeti Tanszék részéről október 18-án és 19-én.
 
Ady Endre szavait idézve Magyarország "komp-ország", Kelet és Nyugat találkozása. Ingadozást jelent ez, avagy nyitottságot mindkét irányba? Ez a sajátos helyzet meghatározó szerepet játszott a magyar identitás formálódásában, és a mai valóság értelmezésében is kulcsfontosságú.
 
Tematikus kerekasztal-beszélgetések keretében történészek, írók, egyetemi oktatók, közügyekért felelős vezetők értelmezik és vitatják meg ezt a sajátos helyzetet. A beszélgetések címe: "Átmenet", "Elfordulás", "Útrakelés" és "Bástya". Ezek az eszmecserék előkészítik a szimpózium utolsó részét, amely az ország jelenlegi geopolitikai és kulturális helyzetére összpontosít.
 
A francia-magyar interdiszciplináris konferenciát  a Francia Intézet és a Magyarországi Francia Nagykövetség azzal a céllal szervezte, hogy a résztvevők körbejárják és jobban megértsék a magyar identitás mibenlétét és annak kulturális vetületeit.
 
Az Atelier oktatóin kívül több ELTE BTK-s oktató szerepel meghívott előadóként a programban: előadást tart Horváth Krisztina egyetemi docens, intézetigazgató, tanszékvezető, Romsics Gergely egyetemi docens, Ablonczy Balázs egyetemi docens és Seláf Levente egyetemi docens
 
 
Időpontok:
  • Október 18., szerda: 14.00-18.45
  • Október 19., csütörtök: 9.00-13.00 // 14.30-17.00
Helyszín: Francia Intézet, Auditórium (1011 Budapest, Fő u. 17.)
 
Ingyenes. A rendezvény francia és magyar nyelven zajlik, szinkrontolmácsolással.
 
 
* «Komp-ország, Komp-ország, Komp-ország: legképességesebb álmaiban is csak mászkált két part között: Kelettől Nyugatig, de szívesebben vissza.» - Ady Endre : Ismeretlen Korvin-kódex margójára. 1905.